تبلیغات
علوم سوم راهنمایی - بارالکتریکی چیست ؟
 
علوم سوم راهنمایی
                                                        
درباره وبلاگ

علوم سوم راهنمایی

من امین مرآتی هستم دانش آموز سال سوم راهنمایی مدرسه ی نمونه دولتی نوآوران در کنگاور که با کمک های فراوانی که آقای گرمسیری و آقای سلیمی به من کرده اند توانسته ام این وبلاگ را نوشته و تقدیم به همه ی بچه های ایران کنم .

امین مرآتی
AminMerati24@Gmail.com
مدیر وبلاگ : امین مرآتی
نویسندگان
نظرسنجی
در چه قسمتی از علوم سوم راهنمایی مشکل دارید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پنجشنبه 15 دی 1390 :: نویسنده : امین مرآتی

آیا تابحال دقت کرده اید هنگامی که صفحه تلویزیون را بادستمال خشک تمیز می کنیدپرزها به صفحه تلویزیون می چسبند ؟ یا هنگامی که موهای خودرا باسشوار کاملا خشک می کنید موها با شانه مرتب نمی شوند ویا اینکه گاهی مادرتان هنگام سر کردن چادرش چادر به بدمش می چسبد وهر چه تلاش می کند باز هم از بدنش جدا نمی شود

ویا اینکه از خود پرسیده اید که چرا در آسمان رعد وبرق بوجود می آید ویا اینکه چرا کامیونهای حامل موادسیوختنی به انتهای کامیون خود زنجیرهای بلندی می بندند که به زمین وصل است ؟


                                                    نظر،نظر،نظر


 

الف ) گاهی بارها آزمایش کرده اید هنگامی که خودکار پلاستیکی خودرا به موهای خود مالش می دهید می توانید ذرات کاغذ را جذب خودکارنمایید

این مبحث درباره الکتریسیته است هنگامی که یک میله پلاستیکی را با پارچه پشمی مالش می دهیم به علت مالش پارچه با میله پلاستیکی در میله تغییری ایجادمی شود وخاصیتی پیدامی کند که می تواندذرات کاغذ را به خود جذب نماید این خاصیت را که درمیله ایجاد می شود بار الکتریکی می گویند ومی گوییم که درمیله بار الکتریکی بوجود آمده است ویا به عبارت دیگر میله باردار شده است .

باید توجه داشته باشید که هنگامی که دوجسم را به یکدیگر مالش می دهیم تا بار الکتریکی ایجاد شوددرهردوبارالکتریکی بوجود می آید اما بار الکتریکی آنها مخالف هم است . به آزمایش زیر توجه نمایید :

چنانچه پارچه پشمی را با بادکنکی مالش دهیم هردو دارای بارالکتریکی می شوند زیرا هم پارچه وهم بادکنک می توانند ذرات کاغذ را جذب نمایند .

اما اگر پارچه را با دو بادکنک مالش دهیم و اینبار بادکنک ها را به هم نزدیک کنیم بادکنک ها از هم دور می شوند و معلوم می شود که بار بادکنک ها با هم یک نوع بار الکتریکی دارند . پس با توجه به مطالب بالا می فهمیم که اولا در هنگام مالش این دو جسم دو نوع بار الکتریکی بوجود می آید ثانیا بارهای الکتریکی  گاهی ربایشی و گاهی رانشی است .

این بار اگر میله شیشه ای را با نایلون فریزر مالش دهیم هم میله شیشه ای هم نایلون فریزر باردار می شوند زیرا این دو هم می توانند ذرات ریز کاغذ را جذب خود کنند اما با توجه به آزمایش زیر به نکته مهمی می رسیم :

اگر میله باردار پلاستیکی را به میله باردار شیشه ای نزدیک کنیم میله پلاستیکی میله شیشه ای را جذب می کند اما اگر دو میله شیشه ای را به هم نزدیک کنیم یا یک میله شیشه ای و یک پارچه پشمی باردار را به هم نزدیک کنیم یکدیگر را دفع می کنند سپس می فهمیم که میله شیشه و پارچه پشمی بارهای مشابه هم دارند اما بارشان با بار میله پلاستیکی متفاوت است از آنجه که دانشمندان معتقدند میله پلاستیکی بار منفی دارد پس میله شیشه ای و پارچه پشمی باید بار مثبت داشته باشد .

با توجه به آزمایش بالا می فهمیم که دو جسمی که بار مشابه یعنی هر دو مثبت یا هر دو منفی باشند یکدیگر را دفع می کنند و دو جسمی که بارهای مخالف هم دارند یعنی یکی منفی یکی مثبت یکدیگر را جذب می کنند .

برق نما :

برق نما یا الکتروسکوپ وسیله ای است که نشان می دهد یک جسم بار الکتریکی را دارد یا ندارد . اگر دارد چه نوع بارالکتریکی ...     

اما چگونه ؟

الکتروسکوپ وسیله ای است مانند شکل زیر:

برقنما

دارای کلاهک که محل جمع آوری بارهای  الکتریکی است و ورقه های نازک از جنس طلا نقره آلومینیوم و...

چنانچه میله بارداری را به کلاهک الکتروسکوپ نزدیک نماییم ورقه ها از هم دور می شوند ونشان می دهند که میله دارای بار الکتریکی است اما اگر ورقه ها حرکتی نکردند جسم مورد نطر بارالکتریکی ندارد اما ازکجابفهمیم که جسم چه نوع بار الکتریکی دارد؟

برای اینکار ابتدا میله باردارپلاستیکی را که دارای بارالکتریکی منفی است به کلاهک الکتروسکوپ می چسبانیم وازآن دور می کنیم تا الکتروسکوپ دارای بار منفی شود سپس جسم مورد نظر را به الکتروسکوپ نزدیک می کنیم اگر ورقه ها ازهم دورشدند معلوم می شود که جسم بار منفی داشته امااگر ورقه ها به هم نزدیک شدند معلوم می شود که جسم بار مثبت داشته است .

اما یک سئوال ؟

هنگامی که دوجسم را بهم مالش می دهیم چه اتفاقی روی می دهد که آن دو جسم باردار می شوند؟

می دانیم که اتم درشرایط عادی خنثی است یعنی تعدادالکترونها وپروتونهایش باهم برابراست وهنگام مالش بین دوجسم تعدادی الکترون ازیکی به دیگری منتقل می شود مثلا تعدادی الکترون از پارچه پشمی به میله پلاستیکی منتقل می شود درنتیجه میله افزایش الکترون پیدامی کند وبارش منفی می شود وپارچه کاهش الکترون پیدامی کند وبارش مثبت می شود اما نکته بسیارمهم این است که باردارشدن اتمها فقط از طریق انتقال الکترون صورت می گیرد وپروتونها چون درهسته اتم هستند نقشی در باردارشدن اتم ندارد .

تا به اینجا دوروش باردارشدن ماده را آموختیم روش اول روش مالش که اگر دو جسم را به هم مالش دهیم هردو باردار می شوند .

روش دوم روش تماس است که اگر جسم بارداری را به جسم بدون بار تماس دهیم آن جسم هم باردار می شود .

روش سوم روش القا است یعنی باردار کردن یک جسم بدون بار بدون تماس با جسم باردار اما ببینیم چگونه می توان بدون اینکه جسم بارداری را با یک جسم بدون بار تماس دهیم آن جسم باردار می شود ؟

ابتدا با یک الکتروسکوپ توضیح می دهیم :

برای اینکار میله  باردار پلاستیکی را که بار منفی دارد به کلاهک الکتروسکوپ نزدیک می کنیم اطراف کلاهک بارهای مثبت جمع می شود زیرا بارهای منفی میله  بارهای مثبت کلاهک را جذب می کند ودرعوض اطراف ورقه ها بارهای منفی جمع می شود زیرا بارهای منفی ورقه ها بارهای منفی را از خود دور می کند ودرنتیجه ورقه ها ازهم دور می شوند اکنون درحالی که میله باردار هنوز نزدیک کلاهک است انگشت خودرا به کلاهک تماس می دهیم تا بارهای منفی خنثی شوند وورقه ها به هم نزدیک می شوند حال اگر انگشت خودرا برداریم بارهای مثبت هنوز تحت تاثیر میله منفی در کلاهک قرار دارند سپس در آخر میله باردارمنفی رادور می کنیم بارهای مثبت اطراف کلاهک به طرف ورقه ها می روند وورقه ها بار مثبت پیدا می کنند به این ترتیب بدون آنکه جسم باردار را به الکتروسکو پ تماس داده باشیم آن را باردارکرده ایم اما توجه داشته باشید که جسم منفی را به الکتروسکوپنزدیک کرده ایم اما به روش القا الکتروسکوپ بار مثبت پیدا کرده است .

نوع مطلب :
برچسب ها :