تبلیغات
علوم سوم راهنمایی - زندگی نامه ی جیمز پرسکات ژول
 
علوم سوم راهنمایی
                                                        
درباره وبلاگ

علوم سوم راهنمایی

من امین مرآتی هستم دانش آموز سال سوم راهنمایی مدرسه ی نمونه دولتی نوآوران در کنگاور که با کمک های فراوانی که آقای گرمسیری و آقای سلیمی به من کرده اند توانسته ام این وبلاگ را نوشته و تقدیم به همه ی بچه های ایران کنم .

امین مرآتی
AminMerati24@Gmail.com
مدیر وبلاگ : امین مرآتی
نویسندگان
نظرسنجی
در چه قسمتی از علوم سوم راهنمایی مشکل دارید؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


جیمز پرسکات ژول در انگلستان متولد شد و نزد دالتون تحصیل كرد و به پیروی از اورستد آمپر و فارادی به مطالعه درباره الكتریسیته پرداخت. او به اندازه گیری فوق العاده علاقه داشت و دماسنجی را طراحی كرد كه بتواند دمای آب بالا و پایین آبشار را اندازه بگیرد. او قبل از رسیدن به بیست سالگی مقاله ای را منتشر كرد كه در آن چگونگی محاسبه میزان گرمای حاصل از عبور جریان الكتریكی در سیم بیان شده بود.

سرانجام او توانست قانون مشهوری را كه به قانون ژول معروف است بیان كند. بنابر این قانون مقدار گرمایی كه از عبور جریان الكتریكی در یك مدار حاصل می شود متناسب با مجذور جریان الكتریكی و نیز مقاومت مدار است. او همچنین با ده سال زحمت توفیق یافت تعیین كند كه چه مقدار كار مكانیكی لازم است تا دمای واحد جرم آب را به اندازه یك درجه فارنهایت بالا ببرد.

جیمز پرسكات ژول فیزیكدان انگلیسی برای آزمایشهایی كه بر روی گرما انجام داده است معروف است. او كشف كرد كه اشكال مختلف انرژی، یعنی انرژی مكانیكی، الكتریكی، و گرما، اساساً یكی هستند و هر شكل انرژی انرژی می‌تواند به شكلهای دیگر آن تبدیل شود. كار ژول به قدری مهم بود كه نام او به واحدی از كار یا انرژی داده شده است (ژول، J ).

ژول هیچگونه آموزش دانشگاهی رسمی ندیده بود و پست دانشگاهی نیز نداشت. اما با بعشی از دانشمندان برجستۀ زمان خود، از جمله شیمیدان انگلیسی جان دالتون (1844 – 1766 م) و فیزیكدان اسكاتلندی لرد كلوین (1824 – 1907 م) كار كرده بود.


1818 م


در 24 دسامبر، ژول در سالفورد واقع در لانكشایر انگلستان به دنیا می‌آید. پدرش آبجوساز است. او تحصیلات رسمی اندكی را می‌گذراند.


1835 م


پس از كار در یك آزمایشگاه متصل به آبجوسازی پدرش،‌ به دانشگاه منچستر می‌رود، و در آنجا نزد شیمیدان انگلیسی جان دالتون (1844 – 1766 م) به تحصیل می‌پردازد. ژول تحقیقات اولیه درباره استفاده از الكترومغناطیس در موتورها را كنار می‌گذارد، زیرا معتقد است كه بخار شكل قویتری از انرژی است.


1840 م


درباره تولید گرما با الكتریسیته ولتایی را منتشر می‌كند.


1843 م


فرمولی برای مقدار كار لازم برای تولید یك واحد گرما را ارائه می‌كند. این فرمول بر این نظر جدید مبتنی است كه گرما شكلی از انرژی است. ژول با استفاده از نظریه‌های موجود بقای اندازۀ حركت و بقای جرم، راه را بر ارائه قانون بقای انرژی می‌گشاید.


1848 م


مقاله‌ای را دربارۀ نظریه جنبشی گازها منتشر می‌كند، كه در آن سرعت حركت مولكولهای گازها را تخمین زده است.


1852 م


ژول و فیزیكدان اسكاتلندی ویلیام تامسون (1907 – 1824 م‌، كه بعداً‌ به لرد كلوین مشهور می‌شود) در‌می‌یابند كه اگر به گازی اجازۀ انبساط داده شود، دمای آن افت می‌كند. به این ترتیب فكر ساختن یخچال به وجود می‌آید.


1878 م


نسخۀ اصلاح شده‌ای از ضریب هم‌ارزی (هم‌ارز مكانیكی گرما) را منتشر می‌كند.


1889 م


در 11 اكتبر، ژول در 70 سالگی در سیل انگلستان می‌میرد.
 
جیمز ژول، فیزیکدان
متولد ۲۴ دسامبر ۱۸۱۸
سالفرد منچستر
مرگ ۱۱ اکتبر ۱۸۸۹ (۷۰ سالگی)
سالفرد منچستر
ملیت انگلیسی
دلیل شهرت اولین قانون ترمودینامیک
تأثیرات جان دالتون
جان دیویس
نوع مطلب : سوم راهنمایی، علمی تحقیقاتی، علوم تجربی، 
برچسب ها :